Text size: A A A

Australia Day honours 2019: trailblazer for public service women among top recipients

Careers in Indigenous affairs were strong among this year’s Public Service Medal recipients, while Australia’s first female public service commissioner joins oil executives, judges, academics, philanthropists and sportspersons in receiving the top honours in the Australia Day honours list for 2019.

Below are some of those contributing to the public sector that have recognised in the latest Order of Australia honours, and the full list of Public Service Medal recipients.

The Order of Australia council noted the ancestral heritage of recipients this year reflects 30 different countries, additionally 213 of the Australians honoured were born overseas. The number of women receiving an honour has increased from a long term average of around 30% to 37.4% in 2019, and acknowledged that women were still under-represented.

More than 70% of this year’s Public Service Medals were awarded to women.

Companion of the Order of Australia (AC)

Helen Williams, who was the first women to become a departmental secretary in the Australian Public Service, heading the Education department in 1985 and later served as public service commissioner from 1998-2002, was today upgraded from an Officer of the Order of Australia to a Companion. The AC is the highest rank currently awarded in the national honours designed to recognise Australian citizens and other persons for achievement or meritorious service.

Recognition of the achievement of Williams’ role as a trailblazer for women did not come instantly, and while on maternity leave — which itself generated controversy — she was demoted down to Associate Secretary during a machinery of government change. She was later awarded the AO in the Queen’s Birthday honours of 1993 and went on to serve as secretary in four more federal departments during her career until 2009. An oration is now named after her, and she is the only Australian public servant to have the anniverary of their appointment to secretary rank celebrated for its impact in paving the way for others.

Office of the Order of Australia (AO)

Kathryn Campbell, secretary of the Social Services department and brigadier (O-7) in the Australian Army Reserve has been recognised for her dual contribution.

Margaret Cook, a consultant and former United Nations project manager, has been recognised for her promotion of democratic electoral systems, which included work in Afghanistan, Nigeria, Kenya and Zimbabwe.

Mark Fraser, recently Official Secretary to the Governor-General and now first assistant secretary for Commonwealth protocol in the Prime Minister’s department has been recognised for contribution to foreign affairs and the viceregal representative.

Graeme Head, former New South Wales public service commissioner and current National Disability Insurance Scheme Quality and Safeguards Commissioner has been recognised for his many contributions to public administration, to diversity employment initiatives, and to environmental protection.

Brian Lacy, former administrator of the Australian Indian Ocean Territories, Christmas Island and the Cocos (Keeling) Islands, and former senior deputy president of the Australian Industrial Relations Commission for contributions in those roles.

Thomas Mould, former senior public servant in the Queensland Education department and board member of the Duke of Edinburgh Awards for his contribution in those roles.

Margaret Stone, Inspector General of Intelligence and Security, and former judge of the federal and ACT supreme courts, for her contributions to national security and the judiciary.

Rex Wild, former director of public prosecutions in the Northern Territory and senior counsel for the territory’s Attorney General’s Department for his  criminal litigation contributions as well as service to the territory community.

Charles Woodard, former diplomat, inaugural head of the National Assessments Staff, and later national presiden tof the Australian Institute of International Affairs for his contributions in those roles.

Member of the Order of Australia (AM)

Livingston Armytage, justice advisor to the United Nations Development Program and various international legal bodies.

Deborah Beale, board member of various Victorian government bodies, including tourism, arts and the current chair of Federation Square.

Alison Broinowski, former diplomat posted to Manila, Tokyo, Amman and New York.

Gary Crooke, former Queensland integrity commissioner and chair of the National Crime Authority.

Anthony Hawkins, long-time chief executive of Workcover Queensland.

John Langmore, former director of the United Nations economic and social affairs department following an earlier political career.

Bruce Leaver, former senior public servant in the federal environment and heritage portfolio, and head of various statutory bodies in that portfolio.

Christopher Pigram, former chief executive of Geoscience Australia.

Michael Reid, former director general of NSW Health and Ministry for Science and Medical Research, chief of staff to the federal Health minister, director general of Queensland Health, and former consultant on public sector reform in East Timor with the World Health Organisation.

Ursula Schreiber, former director general of Queensland Health, among other senior roles in the Queensland public sector’s premier and cabinet and education portfolios.

Paul Vogel, chair of the Environmental Protection Agency in Northern Terrritory, and previously chair of the equivalent bodies in South Australia and Western Australia.

Moira Were, board member of various South Australian government bodies including Emergency Services Commission, former federal public servant, local government social planner, and executive director of IAP2 – International Association for Public Participation.

Medal of the Order of Australia (OAM)

Colleen Graham, executive assistant to the secretary of the Department of Foreign Affairs and Trade.

Judith Pettitt, former senior official specialising in human resources and corporate services with VicRoads, Department of Natural Resources and Environment and Department of Human Services.

Vivienne Pearce, former member of various ACT government education taskforces and reviews.

Barry Pittock, former leader of CSIRO’s climate impact group and Nobel Peace Prize co-recipient for climate change research, however the OAM was specifically for Dr Pittock’s contribution to the indigenous community, as an activist and author.

Colleen Rosas, public servant in the Northern Territory government and founder of the Aboriginal Interpreting Service.

Laurence Stroud, former senior public servant in federal tourism and industry portfolios.

Public Service Medal (PSM) – Federal

Leilani Bin-Juda, for outstanding public service in promoting the inclusion of Indigenous heritage in Australia’s cultural and foreign policies.

Elsy Brammesan, for outstanding public service in the protection of the health, welfare and interests of people living in aged care facilities.

Joe Castellino, for outstanding public service in leading fiscal policy analysis and advice to the Prime Minister and Cabinet.

Aunty Andrea Collins, for outstanding public service through the improvement of outcomes for Indigenous people.

Gary Dolman, for outstanding public service in the leadership of research and contribution to
national economic reform in the areas of infrastructure, transport and regional
economics.

Clinton Foster, for outstanding public service in the application of geoscientific information and data to reduce carbon dioxide emissions.

John Lonsdale, for outstanding public service through improving the stability, efficiency and competiveness of Australia’s financial system and increasing the robustness of Australia’s foreign investment framework.

Jonathan Palmer, for outstanding public service as the Deputy Australian Statistician, and through contributions to the international statistical community.

Lois Ransom, for outstanding public service through the strengthening of Australia’s plant biosecurity system.

Cathy Reid, for outstanding public service through the provision of legal advice and contributions to the strategic management of major Commonwealth infrastructure, marine and aviation projects.

Geoff Richardson, for outstanding public service in the area of Indigenous policy and programs

Matt Yannopoulos, for outstanding public service through the leadership and delivery of reform to payments for Child Care.

Public Service Medal – NSW

Chris Bennetts, for outstanding public service to transport in New South Wales.

Suneetha Bodduluri, for outstanding public service to the development of digital services in New South Wales.

Graham Bradshaw, for outstanding public service to transport and community services in New South Wales.

Leanne Byrne, for outstanding public service through the delivery of the New South Wales Martin Place Permanent Memorial project.

Roslyn Lang, for outstanding public service to the New South Wales Police Force.

Genevieve McConnell, for outstanding public service to community aged care facilities in New South Wales.

Leanne O’Shannessy, for outstanding public service to health services through legal counsel in New South Wales.

Magda Pollak, for outstanding public service to education in New South Wales.

Laurel Russ, for outstanding public service to the Indigenous community of New South Wales.

Chris Wheeler, for outstanding public service to policy development and reform initiatives in New South Wales.

Barbara Wise, for outstanding public service to transport reforms in New South Wales.

Alan Young, for outstanding public service to local government in New South Wales.

Public Service Medal – Victoria

Margaret Abbey, for outstanding public service to local government, and through contributions to the communities of the Murrindindi Shire through the period of recovery after the 2009 Victorian Bushfires.

Gill Callister, for outstanding public service through leadership of, and innovation in, policy development and service delivery across a range of portfolios in Victoria.

Rebecca Falkingham, for outstanding public service through innovative policy design and service delivery of public service reform in Victoria.

Jenny Gray, for outstanding public service in the field of improved animal conservation and modern zoo management in Victoria.

Jane Hayward, for outstanding public service to education in Victoria through the development of bushfire education projects.

Vernon Hilditch, for outstanding public service to education and the support of families in the school community in Victoria.

Jackie Lowther, for outstanding public service to education through the promotion of improved outcomes for students in special developmental schools in Victoria.

Robert Marsh, for outstanding public service to the property sector in Victoria, and to the development and standards of the valuation profession.

David Martine, for outstanding public service to social, microeconomic and public sector reform and innovation in Victoria.

David Parkes, for outstanding public service through the development and delivery of enhanced biodiversity outcomes in Victoria.

Public Service Medal – Queensland

Kevin Flanagan, for outstanding public service in the area of local government in Queensland.

Fiona Gardiner, for outstanding public service through the management of cultural heritage in Queensland.

Julie Hulcombe, for outstanding public service in the area of allied health reform and access to high quality care in Queensland.

Sharon Mullins, for outstanding public service through education and training plans for youth in Queensland.

Michelle Parker, for outstanding public service through the development of domestic and family violence prevention initiatives in Queensland.

Mary Weaver, for outstanding public service through a range of executive service support roles in Queensland.

Public Service Medal – South Australia

Francis Brennan, for outstanding public service to local government and planning in South Australia.

Mehdi Doroudi, for outstanding public service through the advancement of science to inform policy, and to the management of primary industries in South Australia.

Gerrie Mitra, for outstanding public service through the implementation of the National Disability Insurance Scheme in South Australia.

Public Service Medal – ACT

Glynis Steward, for outstanding public service to education in the Australian Capital Territory.

Meredith Whitten, for outstanding public service to organisational integrity and capability in the disability sector in the Australian Capital Territory.

Loretta Zamprogno, for outstanding public service to the law, and to legal education, in the Australian Capital Territory.

Public Service Medal – Northern Territory

Marion Guppy, for outstanding public service to the education sector in the Northern Territory.

Steve Lyons, for outstanding public service through the management of office services in the Northern Territory.

There were no PSMs awarded in the Western Australia or Tasmanian divisions in this round.

Author Bio

The Mandarin

The Mandarin staff journalists.