The public servants recognised in the 2020 Queen’s Birthday honours

By Shannon Jenkins

Tuesday June 9, 2020

parliamentary secretaries
(Image: Adobe/TPG)

Native title expert Dr Lisa Strelein, Department of Home Affairs secretary Michael Pezzullo, and former Victorian Department of Justice secretary Penelope Armytage are among the 933 Australians recognised in the Queen’s Birthday 2020 honours list.

Below are the latest public servants to be acknowledged in the Order of Australia honours, and the full list of Public Service Medal recipients.

Officer (AO) in the general division

William McFadyen Campbell, for distinguished service to public administration, and to international legal practice, through senior counsel and advisory roles.

Michael Pezzullo, for distinguished service to public administration through leadership roles in the areas of national security, border control and immigration.

Member (AM) in the general division

Penelope Jane Armytage, for significant service to public administration in Victoria, and to the community.

Kenneth Ian MacPherson, for significant service to public administration, particularly through executive legal roles.

Denis Sean Moriarty, for significant service to the community, to social welfare, and to public administration.

Scott Anthony Saddler, for significant service to public administration, and as a supporter and mentor of Indigenous youth.

Robert John Whitfield, for significant service to the banking and finance sector, and to public administration.

Medal (OAM) in the general division

John Alfred Coles, for service to the real estate finance sector, and to public administration.

Kerrith McDermott, for service to public administration in Queensland.

David Peter Watson, for service to public administration, particularly to courts of law.

Public Service Medal (PSM) Federal

Jennifer Patricia Carlson, for outstanding public service in supporting the Cabinet.

Mark Anthony Coffey, for outstanding public service to complex policy development and delivery of significant reforms, improving program outcomes for people in northern Australia.

Alan Paul Davidson, for outstanding public service through innovative program digitisation and development for Welfare Payment Infrastructure.

Leo James Hardiman, for outstanding public service through the provision of legal services to the Commonwealth.

Cheryl Anne Jenkins, for outstanding public service through the delivery of social work programs and services to people affected by disasters.

Deborah Lee McGuire, for outstanding public service to high level delivery of whole-of-government security risk management for special events.

James Douglas Passmore, for outstanding public service in complex policy development and facilitation of Australia’s engagement in infrastructure development in the Pacific region.

Dr Lisa Strelein, for outstanding public service to improving awareness across the Australian Public Service of Aboriginal and Torres Strait Islander culture, and to the debate on native title.

Norman Leslie Wotherspoon, for outstanding public service in leading the provision of Centrelink services to the Western Downs region of Queensland.

PSM New South Wales

Dr Geoffrey Laurence Allan, for outstanding public service to NSW, and to aquaculture science.

Natalie Camilleri, for outstanding public service to infrastructure projects in NSW.

Eric Claussen, for outstanding public service to the NSW National Parks and Wildlife Service.

Melinda Anne Commens, for outstanding public service to education in NSW, particularly to families of children with disabilities.

Anthony (Tony) Gerard Donoghue, for outstanding public service to local government in NSW.

John Joseph Morahan, for outstanding public service to the NSW Police Force.

Noelani Verina Reardon, for outstanding public service to road safety in NSW.

Jane Elizabeth Simmons, for outstanding public service to education in NSW.

Joanne Lee Wallace, for outstanding public service to Corrective Services in NSW.

Jane Amelia Wynter, for outstanding public service to the visual arts and cultural sector in NSW.

PSM Victoria

Hakan Akyol, for outstanding public service to multicultural policy design and program delivery in Victoria.

Christina Asquini, for outstanding public service to innovative policy design and service delivery in Victoria.

Dr Graeme John Emonson, for outstanding public service to local government in Victoria.

Moira Findlay, for outstanding public service to education in Victoria.

Dallas John Reilly, for outstanding public service to policy and program delivery in support of community safety in Victoria.

PSM Queensland

Desmond Allen Howard, for outstanding public service to local government in Queensland.

Rachel Hunter, for outstanding public service to the community of Queensland through a range of roles.

Michael John Walsh, for outstanding public service to the health sector in Queensland.

Zijian Zhang, for outstanding public service to the trade and investment sector in Queensland.

PSM Western Australia

Michael Anthony Barnes, for outstanding public service to state government finances in WA.

Heather Gaye Brayford, for outstanding public service to legislative reform and policy development in WA.

John Frederick Fischer, for outstanding public service to the community of WA through a range of roles.

PSM South Australia

Jacqueline Costanzo, for outstanding public service to the communities of the APY Lands in SA.

Erik Dahl, for outstanding public service to natural and cultural heritage preservation and conservation in SA.

David Paul Engelhardt, for outstanding public service to the education sector in SA.

PSM Australian Capital Territory

Coralie Anne McAlister, for outstanding public service to education in the ACT.

See the official list of recipients here.

About the author
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
The Mandarin Premium

Insights & analysis that matter to you

Subscribe for only $5 a week

Get Premium Today