Queen’s Birthday honours: Frances Adamson receives top gong

By Shannon Jenkins

Monday June 14, 2021

Frances Adamson
Frances Adamson (AAP Image/Mick Tsikas)

Outgoing Department of Foreign Affairs and Trade secretary Frances Adamson, Australia and New Zealand School of Government CEO Ken Smith, and Services Australia CEO Rebecca Skinner are among the 1,190 Australians recognised in the Queen’s Birthday 2021 Honours List.

Adamson has been appointed a Companion of the Order of Australia (AC), while Smith — who is also a member of The Mandarin’s brains trust panel, The Select Committee — has been named an Officer of the Order of Australia (AO).

Skinner has taken home a Public Service Medal, alongside other notable names such as former Civil Aviation Safety Authority boss Shane Carmody, and South Australia’s chief public health officer Nicola Spurrier.

Sixty-three Australians have also been added to the COVID-19 Honour roll, in recognition of their contribution to Australia’s pandemic response.

The 2021 list contains the highest ever percentage of women recognised through the General Division of the Order of Australia — 44% — governor-general David Hurley noted.

“It is important that the Order of Australia represents the diversity and strength of Australia – for this to happen we need to ensure outstanding women, members of our multicultural community and First Nations people are nominated by their peers in the community,” he said.

“I am prioritising increasing awareness of and engagement with the Order of Australia amongst groups that have been historically underrepresented. We are seeing positive progress and I am determined that it continues.”

Hurley has encouraged Australians to consider nominating someone outstanding from their community.

See below for the latest public servants to be acknowledged in the Order of Australia honours, and the full list of Public Service Medal recipients.

Companion (AC) of the Order of Australia

Frances Adamson, for eminent service to public administration through the advancement of Australia’s diplomatic, trade and cultural interests, particularly with the People’s Republic of China and the Indo-Pacific region, to innovative foreign policy development and high level program delivery, and as the 36th Governor appointed in South Australia.

Member (AM) in the general division

Dr Kenneth William Evans, for significant service to education, to independent schools, and to public administration.

Emeritus Professor Toni Magdalena Makkai, for significant service to tertiary education, and to public administration.

Dr Helen Scott-Orr, for significant service to public administration, to biosecurity, and to veterinary science.

Dr Gillian Ann Sparkes, for significant service to environmental sustainability, and to public administration.

Officer (AO) in the general division

Gerard Patrick Bradley, for distinguished service to public administration, to economic policy, and to the community of Queensland.

Christine Nixon, for distinguished service to law enforcement, to women in policing, and to tertiary education.

Kenneth John Smith, for distinguished service to public administration, and to public sector leadership and education.

Medal (OAM) in the general division

Marko Peter Martinovich, for service to public administration.

Public Service Medal (PSM) Federal

Jessica Isla Ballinger, for outstanding public service through social support services for Indigenous and vulnerable people in Queensland.

Shane Andrew Bennett, for outstanding public service to the development of social security policies, particularly to the design of the government’s economic support payments during the COVID-19 pandemic.

Dr Sarah Jane Benson, for outstanding public service through driving innovation and forensic science capability for the Australian Federal Police.

Elisabeth Mae Bowes, for outstanding public service to international trade policy, particularly as Head of the Tobacco Plain Packaging Taskforce.

James Buttigieg, for outstanding public service to consular and crisis management, and enabling complex arrangements for the repatriation of Australians abroad during COVID-19.

Shane Patrick Carmody, for outstanding public service to modernising air safety regulations and drone pilot licensing.

Chris Faulkner, for outstanding public service to complex development of policy in support of Australians with a disability during the COVID-19 pandemic.

Belinda Jane Fraser, for outstanding public service to fostering collaborative arrangements for securing ventilators for the Australian Government National Medical Stockpile in response to the COVID-19 pandemic.

Paul John Grigson, for outstanding public service through driving resolutions to complex issues and the Government’s response and recovery during the COVID-19 pandemic.

Anastasia (Anna) Harmer, for outstanding public service to law reform, and through leading the Office of the Royal Commission into Natural Disaster Arrangements.

Matthew Frederick Hay, for outstanding public service in the application of contemporary online services, core technology platforms, and complex IT systems for the Australian Taxation Office.

Rachel Jasmine Jolly, for outstanding public service through innovative policy development and implementation supporting Pacific Islander workers during the COVID-19 pandemic.

Alison Jayne McMillan, for outstanding public service to driving the government’s national health response priorities during the COVID-19 pandemic, particularly to infection prevention measures.

Peter Leonard Masterson, for outstanding public service through leading engagement with local business communities, linking them to government and Industry business grants and support programs.

Niko Milic, for outstanding public service through the development of communications protocols in aged care facilities during the COVID-19 pandemic.

Debbie Mitchell, for outstanding public service to the implementation of government policy and the delivery of streamlined Job Seeker service to support Australians.

James Matthew O’Halloran, for outstanding public service to superannuation reforms, and to the implementation of infrastructure to enable the government’s economic support measures to Australians during the COVID-19 pandemic.

Ann Elizabeth Redmond, for outstanding public service in program design, particularly through the support of the regional aviation industry as part of the COVID Aviation Response Task Force.

Michael Ryan, for outstanding public service to policy and program development to ensure a supply of an agricultural workforce during COVID-19.

Rebecca Lee Skinner, for outstanding public service in the areas of national security policy, intelligence, business transformation and service delivery.

Celia Street, for outstanding public service through driving the government’s national health response priorities during the COVID-19 pandemic.

PSM New South Wales

Leanne Barnes, for outstanding public service to local government in New South Wales.

Dr Michelle Aléna Cretikos, for outstanding public service to community health in New South Wales.

Joanne Louise Edwards, for outstanding public service to community health in New South Wales.

Jason Scott Elderhurst, for outstanding public service to building services in New South Wales.

Karen Anne Jones, for outstanding public service to education in New South Wales.

Dr Jeremy Montgomery McAnulty, for outstanding public service to infectious diseases monitoring and environmental health in New South Wales.

Dr Christine Enid Selvey, for outstanding public service to infectious disease reporting and public health in New South Wales.

Patrisha L van Tussenbroek, for outstanding public service to emergency planning and response in the education sector in New South Wales.

PSM Victoria

Rebecca Angel, for outstanding public service to Victoria Police.

Jenny Atta, for outstanding public service to strategic social policy reform and delivery in Victoria.

Denis William Flett, for outstanding public service to water management in Victoria.

Fernando Ianni, for outstanding public service to secondary education in Victoria.

Merrin Mason, for outstanding public service to law reform in Victoria.

Dr Mark Norman, for outstanding public service to conservation and biodiversity management in Victoria.

Christopher David Reidy, for outstanding public service to community celebrations in Victoria.

Linda Joan Weatherson, for outstanding public service to social welfare initiatives in Victoria.

PSM Queensland

Gregg Buyers, for outstanding public service to infrastructure projects in Queensland.

James Huggett, for outstanding public service to maritime safety in Queensland.

Associate Professor Anthony Charles Lamont, for outstanding public service to paediatric radiology in Queensland.

Dr Deborough Anne Macbeth, for outstanding public service to community health in Queensland.

Annette Maree Scott, for outstanding public service to community health in Queensland.

PSM Western Australia

Kirsten Jade Chivers, for outstanding public service through roles with the State Solicitor’s Office in Western Australia.

Nicki Godecke, for outstanding public service to Western Australia through a range of roles.

Kaylene Patricia Gulich, for outstanding public service to Western Australia through a range of roles.

PSM South Australia

Scott Brenton Loechel, for outstanding public service to local government emergency coordination and assistance in South Australia.

Maxine Susan McSherry, for outstanding public service to the community of Kangaroo Island, and to education.

Professor Nicola Jane Spurrier, for outstanding public service to community health in South Australia.

About the author
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

The essential resource for effective
public sector professionals