Top doc gets top honour in Queen’s Birthday List

By and

June 12, 2022

parliament-house-coat-of-arms-cronyism
2022 Queen’s Birthday public sector honours listed here. (Image: Adobe/Rafael Ben-Ari)

Commonwealth Department of Health secretary Dr Brendan Murphy has been appointed companion of the order of Australia (AC) in the Queen’s Birthday 2022 Honours List. 

He is recognised for eminent service to medical administration and community health, particularly as chief medical officer, and to nephrology, to research and innovation, and to professional organisations.

Queensland’s governor Dr Jeannette Young has also been appointed AC for her eminent service to public health administration, to medicine and medical research, to the tertiary education sector, and as the 27th governor appointed in Queensland.

Former National party leader and former deputy prime minister John Anderson has been appointed AC for eminent service to rural and regional development, to leadership in international agricultural research and food security, to social commentary, and through contributions to not-for-profit organisations.

This year’s Queen’s Birthday Honours list recognises the work of senior health bureaucrats during the coronavirus pandemic as well as a range of former parliamentarians, current and former judges, and heads of various government agencies for contributions to the community across all honours categories. Relevant public sector honours are listed below.

Companions of the Order of Australia (AC)

John Anderson, appointed for eminent service to rural and regional development, to leadership in international agricultural research and food security, to social commentary, and through contributions to not-for-profit organisations.

Richard Leigh Clifford, for eminent service to business in the aviation, arts and education sectors, to the community through charitable support and scholarships, and for philanthropic contributions.

Gina Madeline Fairfax, for eminent service to the community through leadership roles in charitable organisations, as an advocate for philanthropy, to arts administration, and to regional development.

Anne Josephine Green, for eminent service to science, particularly physics and astrophysics, as an educator and researcher, as a mentor to colleagues and students, and a role model to women.

Tanya Mary Monro, for eminent service to scientific and technological development, to research and innovation, to tertiary education, particularly in the field of photonics, and to professional organisations.

Brendan Murphy, for eminent service to medical administration and community health, particularly as chief medical officer, and to nephrology, to research and innovation, and to professional organisations.

Patricia Margaret Selkirk, for eminent service to science and conservation, particularly through research of Antarctic and sub-Antarctic terrestrial ecosystems, to tertiary education, and as a mentor and champion for women.

Jeannette Young, for eminent service to public health administration, to medicine and medical research, to the tertiary education sector, and as the 27th Governor appointed in Queensland.

Officer (AO) in the general division

Lawrence Anthony, former Howard government minister has been appointed for distinguished service to the people and the Parliament of Australia, to political institutions, to business, and youth leadership organisations.

Edvard William Alstergreen, chief justice of the Federal Circuit and Family Court of Australia, for distinguished service to the judiciary and to the law, and to sport as an administrator, coach and athlete.

Alan John Bansemer, for distinguished service to public administration, particularly health through leadership and policy development.

Andrew Cappie-Wood, for distinguished service to public administration in New South Wales and the Australian Capital Territory.

Kerry Gai Chant, for distinguished service to the people of New South Wales through public health administration and governance, and to medicine.

Carmen Lawrence, former minister in the Keating government, for distinguished service to the people and parliaments of Australia and Western Australia, to conservation, and to arts administration.

Christopher Byron Leptos, for distinguished service to the not-for-profit sector through leadership and philanthropic support, to the public sector, and to education.

Robert Bruce McClelland, former commonwealth attorney-general, for distinguished service to the people and Parliament of Australia, to the law, social justice and law reform.

Stephen Martin, former speaker of the House of Representatives, for distinguished service to the people and Parliament of Australia, to charitable organisations, and to regional sport and education.

John Timothy Rush, former Victorian supreme court judge, for distinguished service to the law, notably as an Australian Defence Force senior legal officer, and to the community of Victoria.

Ruth Elizabeth Shean, for distinguished service to public administration, and to not-for-profit and community health organisations.

John Owen Stone, former treasury secretary and former senator, for distinguished service to the people and Parliament of Australia, and to public administration.

Member (AM) of the Order of Australia

Louise Asher, former Victorian Government minister, appointed for significant service to the people and Parliament of Victoria.

Keith Bell, former Victorian surveyor-general, for significant service to surveying, to geospatial information, and to humanitarian operations.

Peter Anastasius Gerangelos, former principal solicitor at the Australian government solicitor, for significant service to tertiary legal education, particularly to constitutional law, and to professional organisations.

Sarah Hilmer, specialist adviser on vaccines to the Therapeutic Goods Administration, for significant service to clinical and geriatric pharmacology.

Joseph Lewit, former councillor of the City of Malvern, for significant service to architecture, and to public administration.

Leslie Loble, former New South Wales Department of Education deputy secretary, for significant service to public administration, and to education.

Ross McDiarmid, former chief executive officer of the Australian Mint, for significant service to public administration, and to the community through a range of roles.

John Middleton, federal court judge, for significant service to the judiciary and to the law, and to professional associations.

Imogen Mitchell, clinical director of the ACT’s COVID response, for significant service to intensive care medicine, and to tertiary education.

The late Timothy Mulherin has received posthumous recognition for significant service to the people and Parliament of Queensland. He was a parliamentarian and a state government minister.

Patrick Murray, chair of the Civil Aviation Safety Authority, for significant service to aviation safety and to the air transport industry.

Elizabeth Powell, former member of the Victorian parliament, for significant service to the people and Parliament of Victoria.

Jillian Saunders, former private secretary to the late Bob Hawke, for significant service to public administration.

David Swift, chair of the South Australian Essential Services Commission, for significant service to the energy sector of South Australia.

Medal (OAM) Of The Order Of Australia In the General Division

Kerry Cecilia Doyle, former director in the New South Wales Office of Premier and Cabinet, awarded for service to community health.

Michelle Louise Coffill, former advisor with the Australian Public Service Commission, for service to public administration, and to animal welfare.

Valerie French, former judge of the Western Australian District Court, for service to the judiciary, and to the law.

Robyn McSweeny, former Western Australian member of parliament, for service to the people and Parliament of Western Australia.

Christine Nolan, former deputy commissioner for Corrections Victoria, for service to social welfare organisations.

Howard Spry, former member of the Victorian parliament, for service to the community of Queenscliffe.

Public Service Medal (PSM) Federal

Malcolm David Adams, awarded for outstanding public service in reforming and leading significant major acquisitions and sustainment programs in navy shipbuilding.

Michael Paul Bath, for outstanding public service to support Australia’s finance and securitisation market, during the 2008-09 global financial crisis and the COVID-19 pandemic.

Sally Box, for outstanding public service for her exceptional leadership in guiding the Australian government’s environmental response to the 2019-20 Black Summer bushfires.

Robert Patrick Bryson, for outstanding public service for his sustained role in the logistic and asset improvement and modernisation of Australia’s operational Antarctic program.

Alistair Lachlan Campbell, for outstanding public service in providing critical and innovative data support and analytical services which underpinned the whole-of-government COVID-19 response with outstanding contribution and sustained effort in support of the government.

Samantha Elizabeth Chard, for outstanding public service in establishing Australia’s Radioactive Waste Agency and identifying a suitable site for a permanent radioactive waste management facility.

Phillip Randolph Cummins, for outstanding public service in scientific leadership in pioneering and leading research programs to reduce risk from earthquakes and tsunamis in Australia and the Asia-Pacific.

Michelle Julie Curry (Ainsworth), for outstanding public service in promoting the respectful use of the Ngunnawal language across ABC Canberra.

Jacqueline Ann Curtis, for outstanding public service in driving change and building capability in the Australian Public Service as inaugural head of the APS Human Resources Profession.

Lucas De Toca, for outstanding public service through leadership in managing the successful COVID-19 vaccine rollout through primary health care.

Darren Dick, for outstanding public service in the development of a significant and influential body of research and policy development.

Teresa Ann Dickinson, for outstanding public service in the development of data and statistics, in particular for her instrumental role and sustained level of service in delivering the 2021 Census of Population and Housing.

Niamh Marie Dobson, for outstanding public service through her work in managing Australia’s relationship with Gavi, the Vaccine Alliance, particularly in supporting and establishing the global COVAX Facility.

Joanne Leigh Evans, for outstanding public service in leading the development and implementation of Australia’s climate policies, including building partnerships across government to provide robust evidence-based policy.

Susan Helen Flanagan, for outstanding public service in leading the largest consular response in Australian history by facilitating the safe return of Australians during the COVID-19 pandemic.

Jodie Leanne Grieve, for outstanding public service through leadership in managing the national public health communications response to the COVID-19 pandemic.

June Kaye Homan, for outstanding public service in leading complex ICT system services for the Australian government.

Penelope Ireland, for outstanding public service in the design and successful implementation of three COVID-19 response initiatives – the Jobs Hub, Workforce Contact Centre and Employer Response Unit.

Elisabeth Alexandra Kerr, for outstanding public service to the health and wellbeing of Australians, primarily for work as the scientific force behind the regulation of breast implants globally.

Rebekah Ruth Kilpatrick, for outstanding public service in leading the development and launch of the National Strategy to Prevent and Respond to Child Sexual Abuse 2021-2030 and its associated First Commonwealth Action Plan and First National Action Plan.

Alison Dell Larkins, for outstanding public service in policy innovation and leadership to enhance settlement outcomes for refugees and migrants.

Helen Zeta McCormack, for outstanding public service to Australia’s agriculture sector, particularly in addressing critical workforce shortages following the outbreak of the COVID-19 pandemic.

Garrett McDonald, for outstanding public service in performing a leadership role during the bushfires and COVID-19 crises, being instrumental in quickly developing new capability to allow Services Australia to respond to unprecedented levels of demand.

Lisa Michelle Peterson, for outstanding public service leading the national aged care COVID-19 vaccination rollout for senior Australians and workers in residential aged care in 2021.

Danielle Joy Regeling, for outstanding public service to Service Australia’s support for Australians during the COVID-19 pandemic, navigating between Services Australia and primary partners including the Department of Health and national health providers.

Michael Roy Ryan, for outstanding public service in leading the legislative requirements that facilitated the rapid expansion of telehealth services recognised by Medicare in response to the COVID-19 pandemic.

Daniel Thomas Sloper, for outstanding public service in leading the government’s Crisis Response Team on the ground in Kabul, Afghanistan and the United Arab Emirates.

Simon Joseph Writer, for outstanding public service in delivering an extensive legislative program, including comprehensive legislation packages in response to the financial services royal commission and the government’s economic response to the COVID-19 pandemic.

PSM New South Wales

Jennifer Anne Agius, for outstanding public service to the New South Wales Ombudsman.

Melissa Attia, for outstanding service to the Cumberland City Council during the COVID-19 pandemic.

Irene Chetty, for outstanding public service to the Muswellbrook Shire Council, in water and wastewater management.

Robert Anthony Clarke, for outstanding public service to social housing in New South Wales.

Jeremy Maxwell Cox, for outstanding public service to the people of New South Wales.

Rosemary Helen Davidson, for outstanding public service to the Children’s Court of New South Wales.

Simon Kevin Draper, for outstanding public service to Infrastructure New South Wales during the COVID-19 pandemic.

Caroline Farmer, for outstanding public service to New South Wales Health, particularly during the COVID-19 pandemic.

Amanda Elizabeth Farrar, for outstanding public service to arts and culture in New South Wales.

John Kenneth Ferguson, for outstanding service to NSW Health, particularly during the COVID-19 pandemic.

Cris Hickey, for outstanding public service to climate change policy in New South Wales.

Fiona Leatham, for outstanding public service the City of Newcastle during the COVID-19 pandemic.

William James Murphy, for outstanding public service to NSW, particularly during the COVID-19 pandemic.

Paul Orlando Nunnari, for outstanding public service to New South Wales, particularly in the field of access and inclusion.

Vicki Anne Simpson, for outstanding public service to the Mid North Coast Local Health District, particularly during the COVID-19 pandemic.

Deborah Margaret Summerhayes, for outstanding public service to education in NSW.

Kim Liane Sutherland, for outstanding public service to NSW Health, particularly during the COVID-19 pandemic.

Michael John Thompson, for outstanding public service to Queanbeyan-Palerang Regional Council.

PSM Victoria

Argiri Alisandratos, for outstanding public service to the community, particularly to Victoria’s most vulnerable.

Pitsa Binnion, for outstanding public service to education in Victoria.

Geoffrey Philip Block, for outstanding public service to education in Victoria.

Claire Jennifer Boardman, for outstanding public service to health in Victoria, particularly for the COVID-19 response.

John Bradley, for outstanding public service to strategic policy reform and delivery in Victoria, particularly in the areas of energy and natural resource management.

Genevieve Mary Dolan, for outstanding public service in the delivery of communications in Victoria, particularly for the COVID-19 response. 

Nadia Deborah (Deborah) Friedman, for outstanding public service to health in Victoria, particularly for the COVID-19 response.

Marcus John Horwood, for outstanding public service to community health and safety in Victoria.

Kate Alexandra Houghton, for outstanding public service to policy and program delivery in Victoria, particularly in the area of community health.

Stanislav Antun Krpan, for outstanding public service to policy and program delivery, particularly in the areas of environmental and social policy.

David Julian Stockman, for outstanding public service in the delivery of communications in Victoria, particularly for the COVID-19 response.

Helen Marie-Therese Vaughan, for outstanding public service to policy and program delivery in Victoria, particularly in the area of natural resource management.

Alexandra Elizabeth West, for outstanding public service to Victoria Police, particularly in mental health.

PSM Queensland

Paula Maree Duffy, for outstanding public service in nursing and the response to the COVID-19 pandemic.

Sally-Ann Edwards, for outstanding public service for the Isisford community.

Dianne Michelle Francisco, for outstanding public service in environmental and public health services, particularly during the COVID-19 pandemic and flood events.

Todd Anthony Harris, for outstanding public service in Queensland’s sporting and major events, particularly through the COVID-19 pandemic.

David Newby, for outstanding public service in whole-of-government financial reporting.

Maree Ann Parker, for outstanding public service in regional development, infrastructure planning and delivery and disaster economic recovery.

Ajay Rane, for outstanding public service in women’s health in Queensland.

PSM Western Australia

Angela Kelly, for outstanding public service in the Western Australian health system, particularly during the COVID-19 pandemic.

Joanne Maree Stampalia, for outstanding public service in operational reform and modernisation of the Courts and Tribunals of Western Australia.

Raymond William Warnes, for outstanding public service in leading significant organisational reform of the Western Australian Corruption and Crime Commission.

PSM South Australia

Thomas James Dodd, for outstanding public service and world-class innovation and leadership in pathology services across South Australia.

David Glen Reynolds, for outstanding public service on South Australia’s economic and financial response, during the COVID-19 pandemic.

Fiona Ward, for outstanding public service in child protection and community services for children and families in South Australia.

Janet Gai Willoughby, for outstanding public service in developing public urban spaces and a community gardening movement for the City of Charles Sturt.

PSM Tasmania

Jennifer Patsy Gale, for outstanding public service during the COVID-19 pandemic.

Darren Leigh Hine, for outstanding public service in emergency management during the COVID-19 pandemic.

Kathrine Louise Morgan-Wicks, for outstanding public service in health leadership and reform during the COVID-19 pandemic.

Mark George, for outstanding public service during the COVID-19 pandemic.

PSM Australian Capital Territory

Damian Paul West, for outstanding public service and strategic leadership and development of the Australian Capital Territory Public Service.

About the authors
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
The Mandarin Premium

Insights & analysis that matter to you

Subscribe for only $5 a week

 

Get Premium Today