Order of Australia welcomes annual intake of public administrators


Among the loyal servants of the crown awarded Order of Australia gongs on the weekend were, as always, a few recognised for their services to the noble field of public administration.

Ian Watt received the highest honour, Companion of the Order of Australia (AC), joining several other former heads of the Department of the Prime Minister and Cabinet. His contributions to public life were summed up as: “eminent service to the community through public sector leadership and administration, to innovative and effective governance, program delivery and policy reform, and to the promotion of workplace diversity”.

Those who were made Officers of the Order of Australia (AO) on the strength of their efforts to improve the machinery of government include Department of Infrastructure and Regional Development secretary Mike Mrdak and Department of Foreign Affairs and Trade deputy secretary Gary Quinlan, our former ambassador to the United Nations.

Another newly minted AO listed for distinguished service to public administration is Dr Neil Davey, whose “seminal contributions to the development of decimal currency, and to international banking, agriculture and bioscience organisations” were of particular note.

New Members of the Order of Australia (AM) whose contributions to public administration primarily got them over the line include New South Wales customer service commissioner Michael Pratt, public policy professor Adam Graycar, former Inspector-General of Intelligence and Security Vivienne Thom, and identity management expert Malcolm Crompton.

Order of Australia Medal (OAM) recipients recognised mainly for their work in the public sector included Sean O’Toole, a NSW public servant who has worked in city and town planning for the state government and several councils, and John Keating, for services to courts administration and as a magistrate, also in NSW.

The full list of Queen’s Birthday honours, with short biographies for most who appear on them, is available from the Governor-General’s website.

And as always, there is a fresh list of public service medal recipients — and their respective police, fire brigade, ambulance and emergency service counterparts — whose meritorious performance has not gone unnoticed:

2016 Recipients of the Public Service Medal (PSM)

Mr Scott Ian Bruckard, Canterbury, VIC.

For outstanding public service in the area of counter terrorism.

Ms Jane Florence Dickenson, Theodore, ACT

For outstanding public service leading to enhanced workforce participation of mothers in Australia.

Mr Warwick John Finn, ACT

For outstanding public service in advancing Australia’s interests.

Mr Peter William Harper, Chapman, ACT

For outstanding public service through contributions to Australian and international statistics.

Ms Elizabeth Ann Kelly, ACT

For outstanding public service to Commonwealth administration in leadership roles.

Dr Steven Kevin Kennedy, Weetangera, ACT

For outstanding public service in the area of climate change policy.

Ms Susan Margaret Kruse, Kambah, ACT

For outstanding public service in the area of access to social, health and other payments and services.

Mr Michael Lawson, Deakin, ACT

For outstanding public service to industry reform.

Ms Philippa Anne Lynch, ACT

For outstanding public service through the delivery of whole-of-government, legal policy and governance advice.

Ms Zdenka Mathys, North Melbourne, VIC.

For outstanding public service through support for Australian Defence Force platforms and operations.

Mr Patrick John McInerney, Theodore, ACT

For outstanding public service in the protection of the ozone layer and the climate system.

Mr Rohan David McNeil, ACT

For outstanding public service in the development of intelligence capability.

Mr Robert Clive Peake, Red Hill, ACT

For outstanding public service to aviation safety.

Mr Wayne Justin See Kee, Thursday Island, QLD.

For outstanding public service as Chief Executive Officer of the Torres Strait Regional Authority.

Dr Christopher Alan Armstrong, Marrickville, NSW.

For outstanding public service to science and engineering, particularly to policy review and development, in New South Wales.

Mrs Robyn Gloria Foster, Beecroft, NSW.

For outstanding public service to the advancement of workforce planning, industrial relations, organisational design and change management for New South Wales Police.

Mr Stephen Robert Frost, Mount Riverview, NSW.

For outstanding public service to emergency management in New South Wales, particularly to community welfare in times of natural disasters.

Ms Bronwyn Jones, NSW.

For outstanding public service to corporate governance processes, organisational reform, and change management initiatives in New South Wales.

Ms Nicole Carly Kennedy, North Bondi, NSW.

For outstanding public service through the development and implementation of innovative customer service systems in New South Wales.

Ms Elizabeth Ann Kinkade, Artarmon, NSW.

For outstanding public service to the delivery of strategic planning policy and effective corporate governance in New South Wales.

Mr Gary Charles Lavelle, Temora, NSW.

For outstanding public service to local government in New South Wales.

Mr Paul Richard Miller, Darlinghurst, NSW.

For outstanding public service through the provision of legal advice and freedom of information reform in New South Wales.

Mrs Marnie Anne O’Brien, Bathurst, NSW.

For outstanding public service to work health and safety in New South Wales.

Mr John Wilfred Rayner, Cronulla, NSW.

For outstanding public service to local government in New South Wales.

Mr Timothy John Spencer, Pyrmont, NSW.

For outstanding public service to the commercial management and economic reform of major infrastructure projects in New South Wales.

Mr Martin Langton Hallett, Vermont, VIC.

For outstanding public service through contributions to improving the understanding and protection of cultural heritage in Victoria.

Mr John Insana, Pascoe Vale South, VIC.

For outstanding public service through leadership roles in community correctional service in Victoria, and to the development and delivery of reform initiatives.

Mr Brendan Francis Money, Melbourne, VIC.

For outstanding public service through overseeing significant changes to correctional practice and leading new approaches to sentence management in Victoria.

Ms Judith Leslie Rose, Waldara, VIC.

For outstanding public service through the improvement of educational outcomes for students in the North Eastern region of Victoria, particularly to those from disadvantaged backgrounds.

Mr Paul Raymond Grevell, Mt Gravatt, QLD.

For outstanding public service to the Queensland public disability sector.

Ms Lucy Elisabeth Karger, Cairns, QLD.

For outstanding public service to the environment in Queensland.

Captain Michael Graham Lutze, Kin Kora, QLD.

For outstanding public service to the Queensland maritime sector.

Ms Patricia Birdie Smith, South Burnett, QLD.

For outstanding public service to child protection services in Queensland.

Mr Philip Charles Venables, West End, QLD.

For outstanding public service to remote Indigenous communities in Queensland.

Mr Patrick Joseph Vidgen, Mansfield, QLD.

For outstanding public service to the Queensland Government and to public sector governance.

Mr John Gilbert Lightowlers, Mount Lawley, WA.

For outstanding public service through the provision of high level strategic legal advice in Western Australia.

Dr Diane Patricia Mohen, Bunbury, WA.

For outstanding public service through the development and provision of maternity health programs and service delivery in regional Western Australia.

Mr Mario Barone, Hazelwood Park, SA.

For outstanding public service to local government in South Australia through the provision of leadership and strategic planning.

Mr Stuart Grant Hocking, Glenelg South, SA.

For outstanding public service to economic, social and environmental policy reform in South Australia.

Dr Anne Helen Rathjen, Hawthorndene, SA.

For outstanding public service to South Australia particularly through policy development to minimise the supply and impact of illicit drugs.

Ms Sandra Georges, O’Connor, ACT

For outstanding public service to the law, and to the community of the Australian Capital Territory.

2016 recipients of the Australian Police Medal (APM)

Sergeant Sharan Louise Slater

Detective Sergeant Michael Patrick Turner

Senior Sergeant Kevin Charles Allard

Superintendent David George Eardley

Superintendent Stephen Harry Egginton

Superintendent Paul Joseph Fehon

Senior Sergeant Donna Maree Murphy

Detective Superintendent Mark Raymond Noakes

Detective Inspector Michael Raymond Sheehy

Detective Superintendent Michael John Willing

Superintendent Stuart David Bateson

Detective Superintendent Alan John Byrnes

Inspector Peter James Ferguson

Assistant Commissioner Peter Ross Guenther

Assistant Commissioner Stephen Frederick Leane

Senior Sergeant Michael Scott Olsen

Senior Sergeant Graeme John Stanley

Commander Dean Anthony Stevenson

Assistant Commissioner Therese Mary Walsh

Senior Sergeant Helen Kay Barnett

Senior Sergeant Julie Ann Cooling

Superintendent Peter John Fleming

Inspector Allan Richard Hales

Detective Superintendent Michael Pringle Niland

Senior Sergeant Sonia Frances Smith QLD.

Superintendent Peter Ross Halliday

Detective Superintendent Alan James Morton

Sergeant Bernadette Grace Plane

Commander Timothy Bruce Dooley

Senior Sergeant Siiri-Kai Tennosaar

2016 recipients of the Australian Fire Service Medal (AFSM)

Mr Michael William Brettschneider, Hillston, NSW.

Mr Joseph Gerrard Brown, Newbridge, NSW.

Mr Alec Ralph Byers, Ashley, NSW.

Mr Barry Joseph Cleary, New Lambton, NSW.

Mr Timothy Paul Fox, Sefton, NSW.

Mr Christopher John Kane, Muswellbrook, NSW.

Mr Patrick James Linnane, Raymond Terrace, NSW.

Mr Christopher Gilbert Nesbitt, Baulkham Hills, NSW.

Mr Alexander Keith Scott, Quakers Hill, NSW.

Mr Alfred William Snowden, Tinonee, NSW.

Mr Bernard Paul Barbetti, Burwood East, VIC.

Mr Maxwell George Cox, Longwood, VIC.

Mr Paul Martin Emsden, St Helena, VIC.

Mr Gregory James Kennedy, Warrandyte South, VIC.

Mr Gregory Alan Paterson, Geelong, VIC.

Mr John William Pearce, Kyneton, VIC.

Mr Stephen Alan De Prada, Kuranda, QLD.

Mr Geoffrey Gordon Henderson, Kobble Creek, QLD.

Mr Patrick Hollands, Moura, QLD.

Mr Jonathan Simon Karas, Buderim, QLD.

Mr Richard Eric Lohse, Sandstone Point, QLD.

Mr Shane Thomas Tinsley, Manly West, QLD.

Mr Leonardo Toscano, Ingham, QLD.

Mr Adam John Bannister, Doubleview, WA.

Mr Robert Kingma, Maylands, WA.

Mr Trevor David Tasker, Kalgoorlie, WA.

Mr Richard George Munn, Mount Torrens, SA.

Mr Ian Craig Tanner, SA.

Mr David Trevor Ingram, Gordon, ACT

Mr John Streatfield, Gordon, ACT

Mr Gerald Joseph Laverty, Alice Springs, NT.

2016 recipients of the Ambulance Service Medal (ASM)

Miss Marcia Dawn Love, Brunswick Heads, NSW.

Mr Todd Andrew Wehr, Kedron, QLD.

Mr Paul Scott Young, Southport, QLD.

Mr Steven John Cameron, Tranmere, SA.

Mr Leon Keith Cutting, Clare, SA.

2016 recipients of the Emergency Services Medal (ESM)

Mr Dennis Keith Buck, Gunnedah, NSW.

Mr Anthony Charles Drover, Erowal Bay, NSW.

Mr John David Lynch, Forster, NSW.

Mr Leslie John Threlfo, Berridale, NSW.

Mr Mark Raymond Scott, Cranbourne, VIC.

Mr Ross Gordon Wilkinson, Shepparton, VIC.

Mr Maxwell Robert Hunter, Stanthorpe, QLD.

Mr Brian Robert Lucy, Busselton, WA.

Mr James Gregor MacLean, Ocean Reef, WA.

Mr Anthony James Sumner, Hallett, SA.

Mr Paul Denis Cortese, Uriarra Village, ACT

About the author
Premium

Equip yourself with Mandarin Premium.

Access our full archive and daily dose of practical, deeply informed and insight-rich stories, case studies, interviews and more. Sign up for a year and we’ll send you two standout books, absolutely free.

Get Premium Today